Seriál Horná Dolná na Markíze

Seriál Horná Dolná na stanici Markíza hneď od začiatku svojho uvedenia na začiatku roku 2015 príjemne prekvapil. Stal sa tak jedným z najúspešnejších slovenských seriálov od čias fenomenálnych Susedov. Ten dosahoval so svojimi premiérovými časťami v rokoch 2006 až 2007 priemernú sledovanosť 783 tisíc divákov v cieľovej skupine 12 – 54 a podielom na trhu 64,1 %. Je však potrebné zohľadniť i to, že diváci mali k dispozícii menej slovenských kanálov a menej domácností malo prístup k širokému spektru televíznych kanálov. Markíza sa vtedy nechala počuť, že taký trhový podiel ako má Horná Dolná v prvej sérii, mal zo slovenských seriálov naposledy práve už spomínaný seriál Susedia. Napríklad štvrtú epizódu prvej série pozeralo až 920 tisíc divákov (12+) a z toho 645 tisíc v reklamne najzaujímavejšej skupine 12 až 54.

Štvrtá séria je na tom výrazne horšie. Veľký pád zaznamenala v porovnaní s vlaňajšími epizódami vysielanými na jeseň 2015. Vtedy sa sledovanosť pohybovala v podieli na úrovni 45 percent, teraz klesla pod úroveň 32 %. Značný úbytok nastal aj v celkovom počte divákov. Rekordná prvá séria sa pohybovala nad hranicou 900 tisíc divákov a nakukla aj k miliónu, druhá sa dostala na priemer 730 tisíc divákov. Neskôr sa nad 700 tisíc divákov dopracovali iba raz, pri štarte štvrtej série, neskôr sa to ustálilo na priemerných 550 tisíc. Šiesta časť tejto série padla zatiaľ na najnižšiu úroveň od spustenia seriálu a to 490 tisíc. Samozrejme, stále bavíme sa stále o premiérových častiach.

Pod tento pokles sa mohla podpísať aj stratégia televízie Markíza a to rozšírenie repríz seriálu v prime-time a blízkych časoch, čo môže vyznievať celkom kontraproduktívne, ale pre stanicu sú dôležité aj jej výkony repríz. V stredu v konkurencii Česko Slovensko má talent na JOJ-ke a v piatky s Milujem Slovensko na STV1. V nedeľu podvečer je dokonca líder s priemerným podielom do 30% s tým, že pomáha Televíznym novinám v nábehu, kedy v nedeľu zvykli prehrávať s Novinami na JOJ.

Novinky zo sveta TV
Už od októbra 2025 sa rozširuje programová ponuka verejnoprávnej Dvojky o dva nové publicistické magazíny. Oba z oblasti ..
11.10.2025
Slovenský futbal bude mať na jeseň zastúpenie v európskych klubových súťažiach vďaka Slovanu Bratislava a jeho účasti ..
1.10.2025
Na obrazovky verejnoprávnej RTVS smeruje ďalší pôvodný seriál. Tentoraz divákov čaká obľúbený krimižáner. ..
25.9.2025
Na veľkej mediálnej párty televízie JOJ v Bratislavskom hoteli Grand Hotel River Park vyvolala najväčší rozruch ..
19.9.2025
Slovenská televízia a rozhlas ešte na sklonku tohto leta začala natáčať pôvodný televízny film s názvom Výkriky bez ..
10.9.2025
Keď na sklonku roka 2023 na Markíze končila piata séria seriálu Pán profesor, ani najpesimistickejší fanúšik tohto ..
4.9.2025
Šou Milujem Slovensko na obrazovkách verejnoprávnej televízie nadobro skončila, keď sa pre zmenu o 
26.8.2025
Pamätáte si ešte legendárneho českého šéfkuchára ZdeňkaPohlreicha a jeho gastrošouAno, šéfe! ? Určite áno, komu by ..
19.8.2025
Práve v týchto dňoch vrcholí natáčanie novej výpravnej rozprávky v nádherných lokáciách viacerých českých hradov ..
13.8.2025
Legendárne bábkové postavičky sú späť. Kuko, Raťafák Plachta aj Drobček totiž miera na obrazovky. Kultové bábky ..
5.8.2025