Úsvit – nový česko-slovenský film, ktorý by to pokojne mohol dotiahnuť aj na Oscara, už smeruje do našich kín

Už zanedlho sa do našich kín dostane nový česko-slovenský výpravný film s názvom Úsvit. Film, na ktorom sa ako koproducent podieľala aj RTVS, má tie najvyššie ambície. Dokonca sa hovorí, že by to pokojne mohla byť snímka, ktorú Česká filmová akadémia (ČFTA) nominuje na Oscara.

Detektívna dráma sa odohráva na pozadí udalostí počas prvej republiky, a ktorá je tiež úzko zviazaná s baťovským svetom. Už lokácia tohto filmu bude pre nás Slovákov veľmi príťažlivá. Film sa totiž odohráva v malom podtatranskom mestečku Svit, ktoré v tej dobe bolo moderné priemyslové mesto, ktoré vybudoval sám Jan Antonín Baťa. Zápletka? V roku 1937 prichádza do Svitu manželský pár, riaditeľ továrne a jeho tehotná manželka lekárka. Továrnik má za úlohu postaviť nové mesto, ktorého predlohou má byť Zlín. Všetko sa však skomplikuje, keď v areáli továrne nájdu desivý nález – mŕtveho novorodenca, ktorý má mužské aj ženské pohlavné orgány. Do vyšetrovania sa okrem miestnych žandárov zapojí aj tajná polícia a je viac než zrejmé, že sa vďaka maximálnemu utajeniu prípadu všetko zametie do stratena. Pátranie však nemieni vzdať továrnikova manželka, a to ani navzdory mnohým prekážkam a predsudkom. Ako to celé skončí? To sa dozviete, keď sa na film prídete pozrieť  do kina od 5.októbra 2023. Prípadne ak sa vám podarí preniknúť na exkluzívne predpremiéry za účasti tvorcov filmu v dňoch 22.-23.septembra v Nitre, Partizánskom, Poprade alebo aj samotnom Svite.

O tom, že sa jedná naozaj o výnimočný počin, svedčí aj menoslov tvorcov filmu. Tak napríklad autorom hudby je Simon Goff, ktorý získal Grammy za seriál Černobyl a film Joker. Colorgrading zase NatashaLeonnet, ktorá sa podieľala na filmoch ako je oscarový La LaLand či Spider-Man: paralelné svety. Scenár mal na starosti slovenský scenárista Miro Šifra (Červený kapitán, Rédl, Zrádci), réžiu MatějChlupáček (Bez doteku, Zrádci, Terapie). V hlavných úlohách sa predstavia Eliška Křenková a Miloslav König. Okrem nich sa môžete tešiť aj na plejádu slovenských hercov – Milan Ondrík, Judita Hansman, Andrea Bučko, Dávid Hartl, Anton Šulík, Lukáš Frlajs, Marián Mitaš, Ján Jackuliak a ďalší.

Novinky zo sveta TV
Rok sa s rokom zišiel a my opäť raz poznáme ďalších laureátov slovenských filmových cien Slnko v sieti. A tak ako ..
16.4.2026
Televízia Markíza po úspechu na svojej streamovacej platforme Voyo prináša na naše televízne obrazovky jeden z ..
12.4.2026
Televízny svet len nedávno zasiahla smutná správa. Vo veku 86 rokov nás navždy opustil ikonický Chuck Norris. Markíza sa ..
4.4.2026
Veľkonočné sviatky sú v televíznom svete tradične obdobím, kedy stanice vyťahujú veľké tromfy. Rok 2026 nebude ..
30.3.2026
Pražské Kongresové centrum sa lennedávno stalo dejiskom 33. ročníka prestížnych cien Český lev. Hoci ide o národné ..
19.3.2026
Ak máte pocit, že na slovenskej internetovej scéne absentuje poriadna dávka úprimnosti či drsnosti, JOJ na svojej ..
14.3.2026
Televízna stanica WAU po 9 rokoch opúšťa svet televíznych obrazoviek aby prepustila miesto novej. Privítajte JOJ Krimi. ..
9.3.2026
Na naše obrazovky opäť raz a znova mieri šou Ruža pre nevestu a to dokonca už vo svojej štvrtej sérii. Celé to vypukne v ..
25.2.2026
Milujem Slovensko má za sebou úspešnú premiéru na novej stanici a silvestrovský špeciál na JOJke prekonal všetky ..
19.2.2026
Fanúšikovia najoslavovanejšej tanečnej šou na Slovensku sa už určite nevedia dočkať. Let'sDance na Markíze je ozajstný ..
10.2.2026