Úsvit – nový česko-slovenský film, ktorý by to pokojne mohol dotiahnuť aj na Oscara, už smeruje do našich kín

Už zanedlho sa do našich kín dostane nový česko-slovenský výpravný film s názvom Úsvit. Film, na ktorom sa ako koproducent podieľala aj RTVS, má tie najvyššie ambície. Dokonca sa hovorí, že by to pokojne mohla byť snímka, ktorú Česká filmová akadémia (ČFTA) nominuje na Oscara.

Detektívna dráma sa odohráva na pozadí udalostí počas prvej republiky, a ktorá je tiež úzko zviazaná s baťovským svetom. Už lokácia tohto filmu bude pre nás Slovákov veľmi príťažlivá. Film sa totiž odohráva v malom podtatranskom mestečku Svit, ktoré v tej dobe bolo moderné priemyslové mesto, ktoré vybudoval sám Jan Antonín Baťa. Zápletka? V roku 1937 prichádza do Svitu manželský pár, riaditeľ továrne a jeho tehotná manželka lekárka. Továrnik má za úlohu postaviť nové mesto, ktorého predlohou má byť Zlín. Všetko sa však skomplikuje, keď v areáli továrne nájdu desivý nález – mŕtveho novorodenca, ktorý má mužské aj ženské pohlavné orgány. Do vyšetrovania sa okrem miestnych žandárov zapojí aj tajná polícia a je viac než zrejmé, že sa vďaka maximálnemu utajeniu prípadu všetko zametie do stratena. Pátranie však nemieni vzdať továrnikova manželka, a to ani navzdory mnohým prekážkam a predsudkom. Ako to celé skončí? To sa dozviete, keď sa na film prídete pozrieť  do kina od 5.októbra 2023. Prípadne ak sa vám podarí preniknúť na exkluzívne predpremiéry za účasti tvorcov filmu v dňoch 22.-23.septembra v Nitre, Partizánskom, Poprade alebo aj samotnom Svite.

O tom, že sa jedná naozaj o výnimočný počin, svedčí aj menoslov tvorcov filmu. Tak napríklad autorom hudby je Simon Goff, ktorý získal Grammy za seriál Černobyl a film Joker. Colorgrading zase NatashaLeonnet, ktorá sa podieľala na filmoch ako je oscarový La LaLand či Spider-Man: paralelné svety. Scenár mal na starosti slovenský scenárista Miro Šifra (Červený kapitán, Rédl, Zrádci), réžiu MatějChlupáček (Bez doteku, Zrádci, Terapie). V hlavných úlohách sa predstavia Eliška Křenková a Miloslav König. Okrem nich sa môžete tešiť aj na plejádu slovenských hercov – Milan Ondrík, Judita Hansman, Andrea Bučko, Dávid Hartl, Anton Šulík, Lukáš Frlajs, Marián Mitaš, Ján Jackuliak a ďalší.

Novinky zo sveta TV
RTVS má na Vianoce pripravenú ďalšiu pôvodnú slovenskú rozprávku. Na Štedrý večer uvedie vianočnú rozprávku ..
28.11.2023
Tak nová Perinbaba konečne mieri do kín. Po dlhotrvajúcich peripetiách, ktoré mala na svedomí hlavne pandémia (prvý ..
25.11.2023
Po tom, čo aktuálna tretia sezóna najväčšieho hitu RTVS Pečie celé Slovensko bola dlho na vážkach a vedenie váhalo, ..
12.11.2023
Spravodajská televízia JOJ 24 ešte na konci októbra uviedla dve zbrusu nové relácie. „Pacient, Lekár, Vedec“ ..
2.11.2023
Big Brother je späť! Jedna z najúspešnejších reality show na svete sa po rokoch vracia na slovenské obrazovky. Tentoraz v ..
31.10.2023
Od októbra 2023 na verejnoprávnej Jednotke môžeme sledovať už druhú sériu zábavného seriálu na podporu čítania ..
22.10.2023
Na Slovensko prichádza film Muž, ktorý stál v ceste. Je to dráma o mužovi, ktorý sa reálne postavil do cesty ..
14.10.2023
Videli ste film Sviňa? Tak teraz do kín prichádza jeho voľné pokračovanie s názvom Vojna policajtov. Za knižnou predlohou ..
6.10.2023
Tešíte sa na Pečie celé Slovensko? V nedeľu 1. októbra 2023 večer to na Jednotke RTVS konečne vypukne. Do tretej série ..
30.9.2023