Tvojazem – slovenský 3D animák konečne v kinách

Tvojazem – dlho očakávaný animovaný film brázdi slovenské kiná už od 26.5.2022. Chcete vedieť či sa vám ho s deťmi oplatí vidieť? Podľa nás nepochybne áno. Ide totiž o skvelú animovanú rozprávku, ktorá rozoberá celkom netradičné témy. Hlavný hrdina Riki v ňom zažíva dobrodružstvo za dobrodružstvom vo svete nespútanej fantázie. A pritom je to len obyčajný desaťročný chalan zo „šedivého“ sídliska, s ktorým sa podľa nás dokáže stotožniť určite mnoho našich detí. Po prekvapivom neznámom volaní o pomoc sa so svojou kamarátkou Emou a opicou Tidling (ktorého mimochodom perfektne nadaboval Juraj Kemka) vydáva na záchranársku misiu do paralelného sveta s názvom Tvojazem, kde sa po zlatých púšťach potulujú dychberúce stroje, opice a havrany rozprávajú a kde súžitie vedy a prírody nie je žiaden problém…

Tvojazem (pôvodne Srdce Veže) je dlhometrážny film pre deti, pod ktorý sa režisérsky podpísal Peter Budinský, a pre ktorého je to vlastne debutové dielo. Spolupracovalo na ňom viac ako 15 výtvarníkov z celej Európy (okrem Slovenska napríklad aj z Írska či Česka). Cesta na filmové plátno mu trvala neuveriteľných 7 rokov a na naše pomery mala rekordný rozpočet až 3,8 milióna eur. Podľa producenta Petra Badača ide dokonca o: „pôvodný slovenský projekt, ktorý sa svojou kvalitou nepochybne vyrovná filmom zo zahraničia alebo americkej produkcii.“  Inak, ústrednú skladbu „Svetlo je v nás“ k nemu naspievala CelesteBuckingham. Film vznikol aj vďaka koprodukcii Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS), na realizáciu prispel okrem iných i Audiovizuálny fond SR.

Okrem filmu je v rámci projektu Tvojazem k dispozícii tiež kniha Tvojazem (fantastické dobrodružstvá Rikiho a Emy), akési voľné pokračovanie filmu. Autormi sú Barbora a Filip Némethovci a ilustrátor František Hříbal (Slovart 2022). Okrem toho vznikla mobilná hra (adventúra), ktorú nájdete v AppStore a GooglePlay – volá sa Yourland: Bowler’sRun a je určená pre deti od 4 do 12 rokov.

Novinky zo sveta TV
RTVS má na Vianoce pripravenú ďalšiu pôvodnú slovenskú rozprávku. Na Štedrý večer uvedie vianočnú rozprávku ..
28.11.2023
Tak nová Perinbaba konečne mieri do kín. Po dlhotrvajúcich peripetiách, ktoré mala na svedomí hlavne pandémia (prvý ..
25.11.2023
Po tom, čo aktuálna tretia sezóna najväčšieho hitu RTVS Pečie celé Slovensko bola dlho na vážkach a vedenie váhalo, ..
12.11.2023
Spravodajská televízia JOJ 24 ešte na konci októbra uviedla dve zbrusu nové relácie. „Pacient, Lekár, Vedec“ ..
2.11.2023
Big Brother je späť! Jedna z najúspešnejších reality show na svete sa po rokoch vracia na slovenské obrazovky. Tentoraz v ..
31.10.2023
Od októbra 2023 na verejnoprávnej Jednotke môžeme sledovať už druhú sériu zábavného seriálu na podporu čítania ..
22.10.2023
Na Slovensko prichádza film Muž, ktorý stál v ceste. Je to dráma o mužovi, ktorý sa reálne postavil do cesty ..
14.10.2023
Videli ste film Sviňa? Tak teraz do kín prichádza jeho voľné pokračovanie s názvom Vojna policajtov. Za knižnou predlohou ..
6.10.2023
Tešíte sa na Pečie celé Slovensko? V nedeľu 1. októbra 2023 večer to na Jednotke RTVS konečne vypukne. Do tretej série ..
30.9.2023