Sporná tlačová beseda Fica bude možno potrestaná

Televízia TA3 môže byť pre odvysielanie spornej zostrihanej tlačovej besedy premiéra Róberta Fica v problémoch. Rada pre vysielanie a retranzmisiu totiž začala konanie pre porušenie objektívnosti a nestrannosti programu venujúceho sa politickej publicistike.

Dva dni po prvom kole prezidentských volieb odvysielala televízia TA3 zostrihanú tlačovú besedu Róberta Fica, ktorá sa mala pôvodne týkať predstaveniu kandidátov strany SMER do volieb do Európskeho parlamentu. Zostrih sa však veľmi rýchlo tematicky presunul od predstavenia kandidátov k predvolebnej kampani. Róbert Fico vo svojej reči okrem iného vyjadril pohoršenie nad podporou protikandidáta, neskôr zvoleného Andreja Kisku, opozičnými politickými stranami či označil jeho prípadné zvolenie ako hazard z hľadiska vzťahov Slovenska k Európe. V zostrihu prevažovali negatívne názory na Kisku a prízvukovala sa jeho neskúsenosť na politickej scéne. Tejto tlačovej besedy sa zúčastnil aj líder SMERU v Eurovoľbách – Maroš Ševčovič, ktorý Ficove vyjadrenia podporil. Nevhodným zostrihaním tejto tlačovej besedy TA3 zvýhodnila Róberta Fica ako kandidáta na prezidenta a zároveň neponúkla jeho protikandidátovi možnosť oponovať ,a tým porušila garantovanú rovnováhu a nestrannosť politických programov. Zostrihaná tlačová beseda sa navyše stala významnou súčasťou predvolebnej kampane, pretože bola niekoľkokrát spomínaná Andrejom Kiskom či opozičnými stranami ako cielená podpora premiéra v jeho kandidatúre na prezidenta.

Rada pre vysielanie a retranzmisiu preto voči TA3 začala konanie pre porušenie nestrannosti a objektívnosti politických programov a neoddeľovanie názorov či komentárov od spravodajského vysielania. Televízia TA3 je však presvedčená, že postupovala v súlade so zákonom.

Novinky zo sveta TV
Už vám chýbala politická satira na televíznych obrazovkách? Tak táto správa je pre vás. Sedmička sa vracia po šiestich ..
28.3.2017
Markíza ďalej skúša napodobniť úspech svojho veľmi úspešného komediálneho seriálu Horná Dolná. Jej premiérové ..
22.3.2017
Míľovými krokmi sa blíži okrúhle jubileum výnimočnej panovníčky, manželky a matky Márie Terézie. Táto výrazná ..
15.3.2017
Premiéra výpravného seriálu 1890 sa neúprosne blíži. Tv Joj plánuje štart tejto série v týždeň jej pätnástych ..
7.3.2017
Markíze sa zatiaľ celkom nedarí podľa jej predstáv. Všetky doterajšie tohtoročné novinky (Divoký zapadákov, Baby boom) ..
1.3.2017
Už štvrtýkrát sa na obrazovkách Slovenskej televízie stretneme v letnom termíne aj s formátom Naj dedinka Slovenska. Jej ..
22.2.2017
Neviete sa dočkať jari? Nové časti seriálu Horná Dolná sa k nám dostanú niekedy na prelome marca a apríla. Poďme sa ..
7.2.2017
Ako sme už spomínali, minulý rok prebehlo historicky prvé žrebovanie českých filmov, kde si slovenské televízie delili ..
2.2.2017
Tento formát zábavno-súťažnej šou, ktorý vysiela Tv JOJ od minulého roka čakajú zmeny. Šou Guess My Age má pôvod vo ..
24.1.2017