Sporná tlačová beseda Fica bude možno potrestaná

Televízia TA3 môže byť pre odvysielanie spornej zostrihanej tlačovej besedy premiéra Róberta Fica v problémoch. Rada pre vysielanie a retranzmisiu totiž začala konanie pre porušenie objektívnosti a nestrannosti programu venujúceho sa politickej publicistike.

Dva dni po prvom kole prezidentských volieb odvysielala televízia TA3 zostrihanú tlačovú besedu Róberta Fica, ktorá sa mala pôvodne týkať predstaveniu kandidátov strany SMER do volieb do Európskeho parlamentu. Zostrih sa však veľmi rýchlo tematicky presunul od predstavenia kandidátov k predvolebnej kampani. Róbert Fico vo svojej reči okrem iného vyjadril pohoršenie nad podporou protikandidáta, neskôr zvoleného Andreja Kisku, opozičnými politickými stranami či označil jeho prípadné zvolenie ako hazard z hľadiska vzťahov Slovenska k Európe. V zostrihu prevažovali negatívne názory na Kisku a prízvukovala sa jeho neskúsenosť na politickej scéne. Tejto tlačovej besedy sa zúčastnil aj líder SMERU v Eurovoľbách – Maroš Ševčovič, ktorý Ficove vyjadrenia podporil. Nevhodným zostrihaním tejto tlačovej besedy TA3 zvýhodnila Róberta Fica ako kandidáta na prezidenta a zároveň neponúkla jeho protikandidátovi možnosť oponovať ,a tým porušila garantovanú rovnováhu a nestrannosť politických programov. Zostrihaná tlačová beseda sa navyše stala významnou súčasťou predvolebnej kampane, pretože bola niekoľkokrát spomínaná Andrejom Kiskom či opozičnými stranami ako cielená podpora premiéra v jeho kandidatúre na prezidenta.

Rada pre vysielanie a retranzmisiu preto voči TA3 začala konanie pre porušenie nestrannosti a objektívnosti politických programov a neoddeľovanie názorov či komentárov od spravodajského vysielania. Televízia TA3 je však presvedčená, že postupovala v súlade so zákonom.

Novinky zo sveta TV
Vianoce sa neúprosne blížia a my sme zvedaví, čo prinesú slovenské televízie počas najkrajšieho obdobia roka. Medzi ..
21.11.2017
Extrémne premeny sa zaradili medzi najúspešnejšie formáty Markízy v tejto jesennej sezóne. Čoskoro sa ..
14.11.2017
Naša verejnoprávna televízia sa podieľa na ďalšom zaujímavom počine a tým je pôvodný animovaný seriál pre deti – ..
8.11.2017
Áno je to tak. Televízia JOJ si pre vás od nového roka pripravila Veľký balík. Ak predpokladáte, že ..
31.10.2017
O návrate legendárneho a veľmi obľúbeného seriálu Susedia sme vás ..
24.10.2017
Slovenský film čoraz viac dokáže oslovovať domáceho diváka. Nie je to tak úplne dávno, keď zmienku o slovenskom filme ..
17.10.2017
Semafor, novinka z dielne televízie Joj, je seriál, ktorý sa žánrovo zaradzuje ku komediálnym projektom. Tých majú ..
10.10.2017
Pamätáte si ešte rok 2004 a ošiaľ, ktorý vyvolala prvá séria Superstar ešte vysielaná na obrazovkách verejnoprávnej ..
3.10.2017
Folklórna šou Zem spieva je späť! Najúspešnejší formát RTVS posledného obdobia sa vracia na obrazovky. Premiérová ..
26.9.2017
Stand-up komedy šou Jána Gorduliča Silné reči sa po dohode s komerčnou televíziou dostane poprvýkrát na ..
20.9.2017