RTVS má ďalší pôvodný seriál – Pressburg uvidíme už túto jeseň

Verejnoprávna televízia už tento rok na jeseň uvedie na naše obrazovky ďalší pôvodný seriál. Tentoraz to ale bude veľmi špecifické – bude to totiž prvý maďarský seriál zo Slovenska. Dej tejto komediálnej minisérie s prvkami drámy sa bude odohrávať v Bratislave a za jeho vznikom stojí najmä režisér Csaba Molnár, rodák z Komárna (ten režíroval napríklad aj niekoľko epizód Hornej Dolnej), spolu so svojou manželkou Luciou Molnár Satinskou*, ktorá sa na ňom podieľala zase scenáristicky.

Seriál bude sledovať „Beťárov“, skupinu aktivistov zasadzujúcich sa za práva maďarskej menšiny žijúcej na Slovensku. Hlavný hrdina Atilla je mladý muž z južného Slovenska, ktorý prichádza do Bratislavy zarobiť peniaze. Ale inak z nášho hlavného mesta nie je dvakrát nadšený. To sa pokúša zmeniť Zita, kozmopolitná Bratislavčanka (Anna Jakab Rakovská), ktorá sa do mládenca stihne veľmi rýchlo zamilovať… Seriál sa začal natáčať ešte v lete minulý rok a momentálne vrcholí jeho postprodukcia. Mimochodom, okrem maďarčiny (prevažne) a slovenčiny, v ňom budete počuť aj nemčinu a angličtinu.

*Lucia Molnár Satinská je dcéra legendárneho komika a herca Júliusa Satinského. Pre jazykovedkyňu a prekladateľku je seriál Pressburg prvý veľký audiovizuálny projekt (ako prezradila ešte v auguste 2022 v rozhovore pre Rádio Devín). Námet začali s manželom písať už pred piatimi rokmi a napríklad finálna verzia scenára je až siedma v poradí. A čo hovorí na margo samotného seriálu?

Veľa ľudí sa pýta, prečo sa seriál volá Pressburg a nie Pozsony. Je to naschvál, lebo Pressburg vnímame ako symbol tolerancie a viacjazyčnosti. V seriáli sa tieto dva svety stretávajú a celý seriál je odpoveďou na otázku, čo sú dôležité korene, a či je dôležitá regionálna identita alebo je dôležitejšia tá európska, globálna…“.

Novinky zo sveta TV
Tak, v poradí už 95 udeľovanie Oscarov máme úspešne za sebou (12.marca v hollywoodskom DolbyTheatre), určite vás ..
15.3.2023
V sobotu 4.3.2023 večer sa v priamom prenose RTVS na Jednotke uskutočnil v priestoroch Slovenského národného divadla v ..
9.3.2023
Pamätáte si ešte na reality šou Nevestu pre milionára, ktorá bola ťahákom televízneho programu na Markíze ešte v roku ..
2.3.2023
Verejnoprávna televízia už tento rok na jeseň uvedie na naše obrazovky ďalší pôvodný seriál. Tentoraz to ale bude ..
24.2.2023
Televízna sezóna je v plnom prúde a na našich obrazovkách sa po Mame na prenájom a Dunaji čochvíľa objaví aj ďalšia ..
16.2.2023
Po megaúspešnej druhej sérii Pečie celé Slovensko verejnoprávna televízia a rozhlas podľa očakávania už pripravuje aj ..
9.2.2023
Tak zostava účinkujúcich v najnovšej ôsmej sérii populárnej tanečnej Let’sDance na Markíze je už kompletne známa. ..
5.2.2023
Tak, a čo nevidieť nám televízia Markíza naservíruje na televízne obrazovky už ôsmu sériu Let'sDance. Ťažisková šou ..
17.1.2023
S kuchárskymi reality show sa túto jar doslova roztrhne vrece. Len prednedávnom sme vás informovali, že na verejnoprávnej ..
11.1.2023