RTVS má ďalší pôvodný seriál – Pressburg uvidíme už túto jeseň

Verejnoprávna televízia už tento rok na jeseň uvedie na naše obrazovky ďalší pôvodný seriál. Tentoraz to ale bude veľmi špecifické – bude to totiž prvý maďarský seriál zo Slovenska. Dej tejto komediálnej minisérie s prvkami drámy sa bude odohrávať v Bratislave a za jeho vznikom stojí najmä režisér Csaba Molnár, rodák z Komárna (ten režíroval napríklad aj niekoľko epizód Hornej Dolnej), spolu so svojou manželkou Luciou Molnár Satinskou*, ktorá sa na ňom podieľala zase scenáristicky.

Seriál bude sledovať „Beťárov“, skupinu aktivistov zasadzujúcich sa za práva maďarskej menšiny žijúcej na Slovensku. Hlavný hrdina Atilla je mladý muž z južného Slovenska, ktorý prichádza do Bratislavy zarobiť peniaze. Ale inak z nášho hlavného mesta nie je dvakrát nadšený. To sa pokúša zmeniť Zita, kozmopolitná Bratislavčanka (Anna Jakab Rakovská), ktorá sa do mládenca stihne veľmi rýchlo zamilovať… Seriál sa začal natáčať ešte v lete minulý rok a momentálne vrcholí jeho postprodukcia. Mimochodom, okrem maďarčiny (prevažne) a slovenčiny, v ňom budete počuť aj nemčinu a angličtinu.

*Lucia Molnár Satinská je dcéra legendárneho komika a herca Júliusa Satinského. Pre jazykovedkyňu a prekladateľku je seriál Pressburg prvý veľký audiovizuálny projekt (ako prezradila ešte v auguste 2022 v rozhovore pre Rádio Devín). Námet začali s manželom písať už pred piatimi rokmi a napríklad finálna verzia scenára je až siedma v poradí. A čo hovorí na margo samotného seriálu?

Veľa ľudí sa pýta, prečo sa seriál volá Pressburg a nie Pozsony. Je to naschvál, lebo Pressburg vnímame ako symbol tolerancie a viacjazyčnosti. V seriáli sa tieto dva svety stretávajú a celý seriál je odpoveďou na otázku, čo sú dôležité korene, a či je dôležitá regionálna identita alebo je dôležitejšia tá európska, globálna…“.

Novinky zo sveta TV
PrixEuropa je najprestížnejšie európske ocenenie pre televízne, rozhlasové a online programy. Tento rok sa do užšieho ..
14.9.2023
Verejnoprávna televízia a rozhlas Slovenska už od 4. septembra na obrazovkách Dvojky vysiela novú televíznu súťažnú ..
10.9.2023
Aj vy ste si obľúbili kuchársku šou na Markíze s názvom Na nože? Tak to pre vás máme dobrú správu. Obľúbený formát ..
1.9.2023
Je to tak, po letnej prestávke sa na Markíze môžete tešiť na v poradí už 15. sériu obľúbenej realitnej šou Farma. ..
27.8.2023
Predčasné parlamentné voľby na Slovensku sa už neúprosne blížia (30. 9. 2023) a televízie do programu zavádzajú ..
20.8.2023
Markíza do svojej jesennej programovej štruktúry zaradila horúcu novinku. Po Superstar,
13.8.2023
Mediálna skupina JOJ Group sa na televíznom trhu už čochvíľa objaví so zbrusu novou televíziou. Tá bude zameraná na ..
4.8.2023
Zábavná relácia Hit roka vo svojej prvej sérii bavila divákov vo štvrtkové večery na Jednotke už od
30.7.2023
Je to tak. Traf to! – zábavno vedomostný formát s moderátorom Jurajom ŠokoTabačekom na obrazovkách našej ..
23.7.2023
Markíza na naše obrazovky práve v týchto dňoch (od 12.júla 2023) uvádza novú realitnú šou s názvom Šaty snov. ..
15.7.2023