Najväčší Slovák už od počiatku kontroverzný

Šou Najväčší Slovák vyvoláva rozruch už od začiatku. Teda od prvej upútavky, ktorú verejnoprávna RTVS pustila na obrazovky. V nej sa totiž ocitol aj prezident Slovenského štátu Jozef Tiso. Po viacerých protestoch sa vedenie televízie rozhodlo razantne zakročiť. Výsledok? Televízny spot bol stiahnutý, verejnosť nebude môcť túto kontroveznú osobnosť nominovať, navyše to bude preverovať špeciálna prokuratúra prostredníctvom NAKA (Národná kriminálna agentúra). Tá má za ulohu zistiť, či takto nedošlo k spáchaniu trestného činu založenia, podpory a propagácie hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd, alebo prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd..

Poďme si teraz v skratke povedať o čo v tomto formáte pôjde. Za Najväčšieho Slováka budú môcť diváci nominovať akúkoľvek osobnosť (živú i po smrti). Do tejto prvej fázy projektu sa môžete zapojiť až do 20. decembra. Z nominácií vzíde sto osobností, ktoré budú vyhlásené počas galavečera na Jednotke a to 1. januára 2019. Na jeho konci bude napokon vyhlásená aj finálová desiatka a spustí sa hlasovanie, v ktorom si budete môcť vybrať práve toho svojho kandidáta na celkové prvenstvo. Celú túto „hlasovaciu“ fázu bude sprevádzať aj 10 televíznych večerov, v ktorých sa predstavia všetky osobnosti v abecednom poradí. Na tie sa môžete tešiť od stredy 20. februára do 24. apríla 2019. Šou nakoniec ukončí druhý galavečer, ktorý bude odvysielaný taktiež na Jednotke 1. mája. Práve v tento deň bude vyhlásená na základe hlasovania divákov najväčšia osobnosť – Najväčší Slovák.

Len pre zaujímavosť. Pôvodný formát pochádza z dielne BBC a v roku 2002 sa stal najväčším Britom sir Winston Churchill. V Nemecku sa aj prostredníctvom verejnoprávnej ZDF stal Najväčším Nemcom Konrad Adenauer. V Čechách to bol zase Karel IV.

Novinky zo sveta TV
Keď pred dvoma rokmi vstúpila RTVS koprodukčne do nákladného projektu Mária Terézia, tak na vianočnú rozprávku vtedy ..
26.5.2019
A pritom začiatok Majstrovstiev sveta vyzeral veľmi nádejne. Po výhre s Američanmi sme smolne prehrali s výbermi Fínska ..
20.5.2019
Je to tak, slovenská verejnoprávna televízia tento rok ostáva úplne bez Ligy majstrov a finále snov medzi FC ..
19.5.2019
Tak úvod domáceho šampionátu sa nesie na vlne neuveriteľných výkonov slovenskej reprezentácie. Veď kto ..
15.5.2019
Galavečer, finále, šou Najväčší Slovák vysielala  RTVS na Jednotke v stredu 1. mája. Na prvom mieste sa podľa ..
11.5.2019
RTVS bude domáce majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji prinášať na naše televízne obrazovky vo forme, aká u nás ešte ..
5.5.2019
Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji 2019 v Bratislave a Košiciach sa nezadržateľne blížia, slovenský národný tím má ..
28.4.2019
Pamätáte sa ešte na unikátnu minisériu mapujúcu život jednej z najrešpektovanejších a najvýznamnejších panovníčok ..
24.4.2019
Áno je to tak, organizátori domácich hokejových majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji, ktoré sa uskutočnia 10. až 26. ..
21.4.2019