Na Štedrý večer Jednotka uvedie pôvodnú rozprávku Tri zlaté dukáty

RTVS má na Vianoce pripravenú ďalšiu pôvodnú slovenskú rozprávku. Na Štedrý večer uvedie vianočnú rozprávku s názvom Tri zlaté dukáty. Stojí za ňou režisérka Mariana ČengelSolčanská, pre ktorú to bude už jej tretia vianočná rozprávka, ktorú uvedie naša verejnoprávna televízia. Pred deviatimi rokmi to bola Láska na vlásku a vlani zase Zakliata jaskyňa.

Réžiu novej rozprávky Tri zlaté dukáty ČengelSolčanská prebrala po Stanislavovi Párnickom, ktorý vo veku 77 rokov zomrel na jar tohto roku. Mladá slovenská režisérka a scenáristka má inak okrem dvoch spomínaných rozprávok, na konte aj dva úspešné tituly pre dospelých divákov. Trilery Únos a Sviňa v našich kinách zabodovali, kritikom celkom imponovala aj jej najnovšia historická dráma Slúžka.

Ale vráťme sa späť k rozprávke Tri zlaté dukáty. O čom vlastne bude? Prinesie príbeh statočného pastiera Juraja, ktorý už nedokáže znášať útlak zámockého pána a jedinú možnosť ako ďalej vidí v odchode za veľkú mláku – do Ameriky (dej sa odohráva na začiatku minulého storočia). Má našetrené nejaké peniaze, miestny učiteľ ho učí čítať a písať (aj po anglicky)… Do jeho života však vstúpi zakliata dievčina, ktorú vlastní príbuzní pred tristo rokmi odsúdili na večné zatratenie s jedinou šancou na odkliatie. Každých sto rokov sa totiž môže niekomu zjaviť a pokúsiť sa ho presvedčiť, aby ju za zlatý dukát vyslobodil. A má ich len tri. Dva už minula, ten posledný má prichystaný práve pre Juraja, ktorý je tak jej úplne poslednou šancou na záchranu. Viac už nebudeme prezrádzať, rozprávku si treba pozrieť na sviatky.

Rozprávka sa natáčala mimo iného aj v Múzeu oravskej dediny v Zuberci, či v Malatinej. Samozrejme nemohli vynechať skvelú filmársku lokáciu akou je nepochybne Oravský hrad. Vo filme sa predstavia slovenskí aj českí herci ako Katarína Krajčovičová, Ladislav Bédi, Zuzana Norisová, Ondrej Kovaľ, Jozef Vajda, či Jitka Čvančarová.

Novinky zo sveta TV
Udalosť, na ktorú netrpezlivo čakajú všetci priaznivci ľadového hokeja, je už zanedlho tu. Majstrovstvá sveta 2024, ..
20.2.2024
Druhá séria obľúbeného seriálu Iveta už klope na dvere. Megaúspešný hit dvojice JanHřebejk (réžia) a PertrKolečko ..
18.2.2024
Možno viete a možno ešte nie, že už čoskoro sa na Markíze môžeme tešiť na deviate pokračovanie obľúbenej tanečnej ..
10.2.2024
Priamy prenos slávnostného odovzdávania ocenení najlepším slovenským športovcom a kolektívom za rok 2023 už tradične ..
1.2.2024
Markíza má v talóne ďalší slovenský seriál, ktorý má podobné ambície ako ich predošlý projekt s podobným námetom ..
28.1.2024
V nedeľu 14.januára 2024 sa v budove Slovenskej filharmónie uskutočnil slávnostný ceremoniál udeľovania štátnych ..
19.1.2024
Televízia Markíza si na rok 2024 pre svojich divákov prichystala ozajstné kinohity. Televíznu premiéru na Slovensku si tak ..
11.1.2024
Tak, a ďalší nový rok sa začal, tentoraz už s poradovým číslom 24 v novom miléniu. A naše televízie majú pre nás ..
2.1.2024
Takže hneď od januára 2024 sa môžeme tešiť na novú sériu ťažiskového zábavného formátu RTVS Milujem Slovensko. Na ..
28.12.2023
Dlho očakávaný pôvodný historický seriál slovenskej verejnoprávnej televízie s názvom Čas nádejí sa čo nevidieť ..
21.12.2023