Muž, ktorý stál v ceste – posledný film Dana Heribana prichádza do našich kín

Na Slovensko prichádza film Muž, ktorý stál v ceste. Je to dráma o mužovi, ktorý sa reálne postavil do cesty sovietskému impériu. Lekár a politik František Kriegel (ktorého vo filme bravúrne stvárnil Tomáš Töpfer) bol jednou z hlavných tvárí pražskej jari. V smutne známom auguste 1968 sa ako jediný z československých politikov vzoprel Brežnevovi (a to aj napriek hrozbe likvidácie) a odmietol podpísať takzvaný Moskovský protokol, čiže súhlas so vstupom okupantov. Narozdiel od ostatných spolustranníkov(Alexander Dubček, Oldřich Černík, Jozef Smrkovský, Jozef Špaček, Bohumil Šimon), s ktorými bol 21.augusta zatknutý a unesený do Moskvy.

Český film vytvorený v koprodukcii s Ukrajinou a Litvou mal premiéru u našich západných susedov už v máji tohto roku. V našich kinách sa tak stane práve teraz 12.októbra. Predpremiéra za účasti filmárskej delegácie už prebehla 3.októbra 2023 v bratislavskom Cinemaxe Bory. Režisérom filmu je PetrNikolaev, ktorý stál za mnohými filmovými hitmi (napríklad Báječná léta pod psa či Lidice), scenár je dielom Ivana Fílu, hudba zase Michala Novinského (Toman, Učiteľka, Nedodržaný sľub). Zo slovenských hercov sa v ňom ako Alexander Dubček objavil len nedávno zosnulý slovenský herec Daniel Heriban*, je to posledný film, v ktorom stihol účinkovať. Zo slovenských hercov sa v snímke predstavil aj AdrianJastraban ako Gustáv Husák a Zuzana Mauréry ako manželka Františka Kriegla. Snímok vznikol aj vďaka podpore spoločnosti CME, kde patrískupina Markíza a streamovacia platforma VOYO, na ktorej bude film onedlho dostupný tiež (v Čechách to už tak je).

Hovorí Dano Heriban: „Pokladám to za veľké šťastie v mojom živote, že tá rola prišla. Pre mňa je to prvá príležitosť za hranicami Slovenska. V Čechách som pracoval prvýkrát a mám z toho veľkú radosť“.

Novinky zo sveta TV
Určite poznáte internetový seriál o dvoch kamarátkach z Východu, ktoré si prídu do Bratislavy plniť svoje sny. No ..
15.5.2024
Aktuálna séria Let’sDance na Markíze práve vrcholí, no priaznivci tejto divácky mimoriadne obľúbenej tanečnej šou ..
7.5.2024
Po veľkom diváckom úspechu historického seriálu Čas nádejí sa RTVS púšťa do ďalšieho zaujímavého projektu. Bude ..
25.4.2024
Už zanedlho sa na plátna kín dostane dobový životopisný film o legende československej hudobnej scény 70.-80. rokov ..
17.4.2024
Obľúbený seriál Výnimočná Nikol, ktorý na naše obrazovky úspešne uviedla televízia Markíza v prvej sérii ešte ..
9.4.2024
Slnko v sieti je naša Národná filmová cena. Udeľuje ju každoročne Slovenská filmová a televízna akadémia už od roku ..
4.4.2024
Je to tak, reportéri a moderátori Markízy tento mesiac (marec 2024) založili odbory, čím reagujú na napätie medzi nimi ..
27.3.2024
Vlny je názov nového česko-slovenského filmu, ktorý je nakrútený podľa skutočných udalostí a odohráva sa ..
24.3.2024
V sobotu 9.marca 2024 sa v pražskom Rudolfíne odovzdávali v rámci slávnostného ceremoniálu filmové a televízne ..
13.3.2024