Muž, ktorý stál v ceste – posledný film Dana Heribana prichádza do našich kín

Na Slovensko prichádza film Muž, ktorý stál v ceste. Je to dráma o mužovi, ktorý sa reálne postavil do cesty sovietskému impériu. Lekár a politik František Kriegel (ktorého vo filme bravúrne stvárnil Tomáš Töpfer) bol jednou z hlavných tvárí pražskej jari. V smutne známom auguste 1968 sa ako jediný z československých politikov vzoprel Brežnevovi (a to aj napriek hrozbe likvidácie) a odmietol podpísať takzvaný Moskovský protokol, čiže súhlas so vstupom okupantov. Narozdiel od ostatných spolustranníkov(Alexander Dubček, Oldřich Černík, Jozef Smrkovský, Jozef Špaček, Bohumil Šimon), s ktorými bol 21.augusta zatknutý a unesený do Moskvy.

Český film vytvorený v koprodukcii s Ukrajinou a Litvou mal premiéru u našich západných susedov už v máji tohto roku. V našich kinách sa tak stane práve teraz 12.októbra. Predpremiéra za účasti filmárskej delegácie už prebehla 3.októbra 2023 v bratislavskom Cinemaxe Bory. Režisérom filmu je PetrNikolaev, ktorý stál za mnohými filmovými hitmi (napríklad Báječná léta pod psa či Lidice), scenár je dielom Ivana Fílu, hudba zase Michala Novinského (Toman, Učiteľka, Nedodržaný sľub). Zo slovenských hercov sa v ňom ako Alexander Dubček objavil len nedávno zosnulý slovenský herec Daniel Heriban*, je to posledný film, v ktorom stihol účinkovať. Zo slovenských hercov sa v snímke predstavil aj AdrianJastraban ako Gustáv Husák a Zuzana Mauréry ako manželka Františka Kriegla. Snímok vznikol aj vďaka podpore spoločnosti CME, kde patrískupina Markíza a streamovacia platforma VOYO, na ktorej bude film onedlho dostupný tiež (v Čechách to už tak je).

Hovorí Dano Heriban: „Pokladám to za veľké šťastie v mojom živote, že tá rola prišla. Pre mňa je to prvá príležitosť za hranicami Slovenska. V Čechách som pracoval prvýkrát a mám z toho veľkú radosť“.

Novinky zo sveta TV
RTVS má na Vianoce pripravenú ďalšiu pôvodnú slovenskú rozprávku. Na Štedrý večer uvedie vianočnú rozprávku ..
28.11.2023
Tak nová Perinbaba konečne mieri do kín. Po dlhotrvajúcich peripetiách, ktoré mala na svedomí hlavne pandémia (prvý ..
25.11.2023
Po tom, čo aktuálna tretia sezóna najväčšieho hitu RTVS Pečie celé Slovensko bola dlho na vážkach a vedenie váhalo, ..
12.11.2023
Spravodajská televízia JOJ 24 ešte na konci októbra uviedla dve zbrusu nové relácie. „Pacient, Lekár, Vedec“ ..
2.11.2023
Big Brother je späť! Jedna z najúspešnejších reality show na svete sa po rokoch vracia na slovenské obrazovky. Tentoraz v ..
31.10.2023
Od októbra 2023 na verejnoprávnej Jednotke môžeme sledovať už druhú sériu zábavného seriálu na podporu čítania ..
22.10.2023
Na Slovensko prichádza film Muž, ktorý stál v ceste. Je to dráma o mužovi, ktorý sa reálne postavil do cesty ..
14.10.2023
Videli ste film Sviňa? Tak teraz do kín prichádza jeho voľné pokračovanie s názvom Vojna policajtov. Za knižnou predlohou ..
6.10.2023
Tešíte sa na Pečie celé Slovensko? V nedeľu 1. októbra 2023 večer to na Jednotke RTVS konečne vypukne. Do tretej série ..
30.9.2023