Laureáti Krištáľového krídla za rok 2022 sú známi, kto si prevzal ocenenia?

V sobotu 4.3.2023 večer sa v priamom prenose RTVS na Jednotke uskutočnil v priestoroch Slovenského národného divadla v Bratislave už 26.ročník udeľovania prestížnych cien Krištáľové krídlo. Ocenenia si prevzali osobnosti z rôznych oblastí verejného života na Slovensku celkom v 10 kategóriách (celkovo 28 nominovaných) a zároveň boli udelené aj dve mimoriadne ceny. Slávnostným večerom nás sprevádzali moderátorky JeanetteŠtefanková, Marianna Ďurianová a Karin Haydu a vystúpili hudobní hostia Nela Pocisková, IMT Smile, Adam Ďurica a ďalší.

Ocenení laureáti Krištáľového krídla za rok 2022

V kategórii filantropia Eva Turáková – zriaďovateľka a riaditeľka Špeciálnej súkromnej základnej školy s materskou školou pre deti s autizmom v Prešove. Škola mimochodom vlani oslávila 15.výročie vzniku a v súčasnosti sa v nej vzdeláva až 160 detí.

V kategórii veda a medicína lekár Richard Imrich – za vývoj nového lieku s názvom nitizinon, ktorý je určený pre ľudí s alkaptonúriou (choroba čiernych kostí).

V kategórii hospodárstvo ZdeněkBřezovják a Ján Koščo – spoluzakladatelia prešovskej spoločnosti Canor, ktorá sa zameriava na výrobu špičkových audioproduktov.

V kategórii divadlo a audiovizuálne umenie herečka JuditPecháčekBárdos – za film Piargy, v ktorom stvárnila hlavnú úlohu.

V kategórii výtvarné umenie Milan Lukáč – akademický sochár, maliar a vysokoškolský pedagóg, ktorý ocenenie získal za kolekciu najnovších diel reflektujúcich aktuálnu spoločenskú situáciu.

V kategórii populárna hudba Adam Ďurica – spevák, ktorého skladby z jeho v poradí šiesteho štúdiového albumu „Naše hriechy“ patria medzi najhranejšie v slovenských rádiách.

V kategórii hudby zoskupenie Ensemble – virtuózni umelci získali ocenenie za ich tretí album The Big B´s, ktorý zožal úspech fanúšikov a kritikov vážnej hudby na celom svete.

V kategórii publicistika a literatúra Milan Kolcun – legendárny košický turistický sprievodca, glosátor, spisovateľ a prekladateľ.

V kategórii šport Zdeno Chára – legendárny slovenský hokejista, ktorý len prednedávnom ukončil svoju bohatú kariéru (1680 zápasov v NHL, kapitán Boston Bruins, víťaz StanleyCup-u, slovenský reprezentant).

V kategórii inovácie a startupy Rastislav Hlaváč– zakladateľ spoločnosti Minit a spoluzakladateľ Gradient ECM, podnikateľ, vizionár a investor v oblasti B2B softvéru.

Mimoriadne ocenenie získal Štefan Mácsadi – v kategórii hospodárstvo. Dlhoročný predseda Coop Jednota Nové Zámky a autor prvého vernostného systému nákupných kariet (v obchodnej sieti už od roku 1994).

Mimoriadne ocenenie získal aj Alexej Vojtášek – akademický maliar, ktorý má za sebou ilustrácie vo viac než 100 knižných tituloch a jeho diela sa nachádzajú v mnohých galerijných aj súkromných zbierkach u nás i v zahraničí.

Novinky zo sveta TV
Tak, v poradí už 95 udeľovanie Oscarov máme úspešne za sebou (12.marca v hollywoodskom DolbyTheatre), určite vás ..
15.3.2023
V sobotu 4.3.2023 večer sa v priamom prenose RTVS na Jednotke uskutočnil v priestoroch Slovenského národného divadla v ..
9.3.2023
Pamätáte si ešte na reality šou Nevestu pre milionára, ktorá bola ťahákom televízneho programu na Markíze ešte v roku ..
2.3.2023
Verejnoprávna televízia už tento rok na jeseň uvedie na naše obrazovky ďalší pôvodný seriál. Tentoraz to ale bude ..
24.2.2023
Televízna sezóna je v plnom prúde a na našich obrazovkách sa po Mame na prenájom a Dunaji čochvíľa objaví aj ďalšia ..
16.2.2023
Po megaúspešnej druhej sérii Pečie celé Slovensko verejnoprávna televízia a rozhlas podľa očakávania už pripravuje aj ..
9.2.2023
Tak zostava účinkujúcich v najnovšej ôsmej sérii populárnej tanečnej Let’sDance na Markíze je už kompletne známa. ..
5.2.2023
Tak, a čo nevidieť nám televízia Markíza naservíruje na televízne obrazovky už ôsmu sériu Let'sDance. Ťažisková šou ..
17.1.2023
S kuchárskymi reality show sa túto jar doslova roztrhne vrece. Len prednedávnom sme vás informovali, že na verejnoprávnej ..
11.1.2023