Laureáti Krištáľového krídla za rok 2022 sú známi, kto si prevzal ocenenia?

V sobotu 4.3.2023 večer sa v priamom prenose RTVS na Jednotke uskutočnil v priestoroch Slovenského národného divadla v Bratislave už 26.ročník udeľovania prestížnych cien Krištáľové krídlo. Ocenenia si prevzali osobnosti z rôznych oblastí verejného života na Slovensku celkom v 10 kategóriách (celkovo 28 nominovaných) a zároveň boli udelené aj dve mimoriadne ceny. Slávnostným večerom nás sprevádzali moderátorky JeanetteŠtefanková, Marianna Ďurianová a Karin Haydu a vystúpili hudobní hostia Nela Pocisková, IMT Smile, Adam Ďurica a ďalší.

Ocenení laureáti Krištáľového krídla za rok 2022

V kategórii filantropia Eva Turáková – zriaďovateľka a riaditeľka Špeciálnej súkromnej základnej školy s materskou školou pre deti s autizmom v Prešove. Škola mimochodom vlani oslávila 15.výročie vzniku a v súčasnosti sa v nej vzdeláva až 160 detí.

V kategórii veda a medicína lekár Richard Imrich – za vývoj nového lieku s názvom nitizinon, ktorý je určený pre ľudí s alkaptonúriou (choroba čiernych kostí).

V kategórii hospodárstvo ZdeněkBřezovják a Ján Koščo – spoluzakladatelia prešovskej spoločnosti Canor, ktorá sa zameriava na výrobu špičkových audioproduktov.

V kategórii divadlo a audiovizuálne umenie herečka JuditPecháčekBárdos – za film Piargy, v ktorom stvárnila hlavnú úlohu.

V kategórii výtvarné umenie Milan Lukáč – akademický sochár, maliar a vysokoškolský pedagóg, ktorý ocenenie získal za kolekciu najnovších diel reflektujúcich aktuálnu spoločenskú situáciu.

V kategórii populárna hudba Adam Ďurica – spevák, ktorého skladby z jeho v poradí šiesteho štúdiového albumu „Naše hriechy“ patria medzi najhranejšie v slovenských rádiách.

V kategórii hudby zoskupenie Ensemble – virtuózni umelci získali ocenenie za ich tretí album The Big B´s, ktorý zožal úspech fanúšikov a kritikov vážnej hudby na celom svete.

V kategórii publicistika a literatúra Milan Kolcun – legendárny košický turistický sprievodca, glosátor, spisovateľ a prekladateľ.

V kategórii šport Zdeno Chára – legendárny slovenský hokejista, ktorý len prednedávnom ukončil svoju bohatú kariéru (1680 zápasov v NHL, kapitán Boston Bruins, víťaz StanleyCup-u, slovenský reprezentant).

V kategórii inovácie a startupy Rastislav Hlaváč– zakladateľ spoločnosti Minit a spoluzakladateľ Gradient ECM, podnikateľ, vizionár a investor v oblasti B2B softvéru.

Mimoriadne ocenenie získal Štefan Mácsadi – v kategórii hospodárstvo. Dlhoročný predseda Coop Jednota Nové Zámky a autor prvého vernostného systému nákupných kariet (v obchodnej sieti už od roku 1994).

Mimoriadne ocenenie získal aj Alexej Vojtášek – akademický maliar, ktorý má za sebou ilustrácie vo viac než 100 knižných tituloch a jeho diela sa nachádzajú v mnohých galerijných aj súkromných zbierkach u nás i v zahraničí.

Novinky zo sveta TV
RTVS má na Vianoce pripravenú ďalšiu pôvodnú slovenskú rozprávku. Na Štedrý večer uvedie vianočnú rozprávku ..
28.11.2023
Tak nová Perinbaba konečne mieri do kín. Po dlhotrvajúcich peripetiách, ktoré mala na svedomí hlavne pandémia (prvý ..
25.11.2023
Po tom, čo aktuálna tretia sezóna najväčšieho hitu RTVS Pečie celé Slovensko bola dlho na vážkach a vedenie váhalo, ..
12.11.2023
Spravodajská televízia JOJ 24 ešte na konci októbra uviedla dve zbrusu nové relácie. „Pacient, Lekár, Vedec“ ..
2.11.2023
Big Brother je späť! Jedna z najúspešnejších reality show na svete sa po rokoch vracia na slovenské obrazovky. Tentoraz v ..
31.10.2023
Od októbra 2023 na verejnoprávnej Jednotke môžeme sledovať už druhú sériu zábavného seriálu na podporu čítania ..
22.10.2023
Na Slovensko prichádza film Muž, ktorý stál v ceste. Je to dráma o mužovi, ktorý sa reálne postavil do cesty ..
14.10.2023
Videli ste film Sviňa? Tak teraz do kín prichádza jeho voľné pokračovanie s názvom Vojna policajtov. Za knižnou predlohou ..
6.10.2023
Tešíte sa na Pečie celé Slovensko? V nedeľu 1. októbra 2023 večer to na Jednotke RTVS konečne vypukne. Do tretej série ..
30.9.2023