Knižkotipy od knihonautov – každý týždeň na Jednotke

Od októbra 2023 na verejnoprávnej Jednotke môžeme sledovať už druhú sériu zábavného seriálu na podporu čítania mladých s názvom Knižkotipy. V prvej sérii (16 dielov v roku 2022), ktorá bola viac zameraná publicisticky, sa deti dozvedeli viac o procese tvorbe knihy, o domácich autoroch a dostali aj množstvo originálnych knižných tipov. Druhá séria bude mať nový formát.

Seriál sa bude odohrávať v školskom prostredí a hlavnými hrdinami budú knihonauti. Knihonauti, čiže výskumníci, ktorí budú mať za úlohu vypátrať, prečo deti čítajú tak málo, ak teda vôbec. Takto táto veselá skupinka malých knihonautov v každej časti (celkom ich bude 10) vytvorí a rozoberie vždy jedno „právo čitateľa“. O čom je reč? Tak napríklad o práve preskakovať kapitoly v knihe, alebo o práve nerozprávať o knihe…

Za seriálom stojí tvorivý tím, v ktorom je okrem dlhodobej propagátorky čítania detí aj dospelých VikiMarcinovej z OZ Krajina čitateľov, aj Soňa Princová, Oliver Filan, Michal Rovňák a Štefan Lelovič. Vznik druhej série vyvstal z túžby tvorcov ponúknuť deťom radosť z čítania a vyvrátiť mýtus, že čítanie je iba povinná a zbytočne otravná aktivita. Kedy a kde si teda môžete pozrieť nové premiérové časti relácie Knižkotipy? Vždy v sobotu od 14.októbra o 9:10 na Jednotke vo vysielaní detského ranného bloku. A po odvysielaní budú zase dostupné aj v online archíve RTVS.

O zameraní tohto seriálu hovorí Vladimír Balko, šéfdramaturg detskej tvorby RTVS: „Cieľom seriálu je podpora čítania, objavovanie kúzla slov a zmyslu daných viet, nielen tých, čo čítame, ale hlavne tých, čo hovoríme.Je to akési televízne čítanie s porozumením a s humorom a hravosťou našich knihonautov. Verím, že tak ako prvú sériu si nové Knižkotipy obľúbia nielen deti, ale aj ich rodičia“.

Novinky zo sveta TV
Česko-slovenský animovaný film Keď život chutí sa len nedávno zúčastnil na prestížnom medzinárodnom festivale ..
11.6.2024
Skupina Markíza prichádza na mediálny trh s novou televíznou stanicou. Od leta 2024 sa tak na našich obrazovkách zjaví ..
8.6.2024
V utorok 28.mája bolo Teleráno na Markíze naozaj špeciálne. Po nepretržitých 20 rokoch spoločného účinkovania vo ..
3.6.2024
RTVS sa práve v týchto dňoch pustila do nakrúcania nového seriálu z atraktívneho lekárskeho prostredia. Dej sa bude ..
23.5.2024
Určite poznáte internetový seriál o dvoch kamarátkach z Východu, ktoré si prídu do Bratislavy plniť svoje sny. No ..
15.5.2024
Aktuálna séria Let’sDance na Markíze práve vrcholí, no priaznivci tejto divácky mimoriadne obľúbenej tanečnej šou ..
7.5.2024
Po veľkom diváckom úspechu historického seriálu Čas nádejí sa RTVS púšťa do ďalšieho zaujímavého projektu. Bude ..
25.4.2024
Už zanedlho sa na plátna kín dostane dobový životopisný film o legende československej hudobnej scény 70.-80. rokov ..
17.4.2024
Obľúbený seriál Výnimočná Nikol, ktorý na naše obrazovky úspešne uviedla televízia Markíza v prvej sérii ešte ..
9.4.2024