Knižkotipy od knihonautov – každý týždeň na Jednotke

Od októbra 2023 na verejnoprávnej Jednotke môžeme sledovať už druhú sériu zábavného seriálu na podporu čítania mladých s názvom Knižkotipy. V prvej sérii (16 dielov v roku 2022), ktorá bola viac zameraná publicisticky, sa deti dozvedeli viac o procese tvorbe knihy, o domácich autoroch a dostali aj množstvo originálnych knižných tipov. Druhá séria bude mať nový formát.

Seriál sa bude odohrávať v školskom prostredí a hlavnými hrdinami budú knihonauti. Knihonauti, čiže výskumníci, ktorí budú mať za úlohu vypátrať, prečo deti čítajú tak málo, ak teda vôbec. Takto táto veselá skupinka malých knihonautov v každej časti (celkom ich bude 10) vytvorí a rozoberie vždy jedno „právo čitateľa“. O čom je reč? Tak napríklad o práve preskakovať kapitoly v knihe, alebo o práve nerozprávať o knihe…

Za seriálom stojí tvorivý tím, v ktorom je okrem dlhodobej propagátorky čítania detí aj dospelých VikiMarcinovej z OZ Krajina čitateľov, aj Soňa Princová, Oliver Filan, Michal Rovňák a Štefan Lelovič. Vznik druhej série vyvstal z túžby tvorcov ponúknuť deťom radosť z čítania a vyvrátiť mýtus, že čítanie je iba povinná a zbytočne otravná aktivita. Kedy a kde si teda môžete pozrieť nové premiérové časti relácie Knižkotipy? Vždy v sobotu od 14.októbra o 9:10 na Jednotke vo vysielaní detského ranného bloku. A po odvysielaní budú zase dostupné aj v online archíve RTVS.

O zameraní tohto seriálu hovorí Vladimír Balko, šéfdramaturg detskej tvorby RTVS: „Cieľom seriálu je podpora čítania, objavovanie kúzla slov a zmyslu daných viet, nielen tých, čo čítame, ale hlavne tých, čo hovoríme.Je to akési televízne čítanie s porozumením a s humorom a hravosťou našich knihonautov. Verím, že tak ako prvú sériu si nové Knižkotipy obľúbia nielen deti, ale aj ich rodičia“.

Novinky zo sveta TV
RTVS má na Vianoce pripravenú ďalšiu pôvodnú slovenskú rozprávku. Na Štedrý večer uvedie vianočnú rozprávku ..
28.11.2023
Tak nová Perinbaba konečne mieri do kín. Po dlhotrvajúcich peripetiách, ktoré mala na svedomí hlavne pandémia (prvý ..
25.11.2023
Po tom, čo aktuálna tretia sezóna najväčšieho hitu RTVS Pečie celé Slovensko bola dlho na vážkach a vedenie váhalo, ..
12.11.2023
Spravodajská televízia JOJ 24 ešte na konci októbra uviedla dve zbrusu nové relácie. „Pacient, Lekár, Vedec“ ..
2.11.2023
Big Brother je späť! Jedna z najúspešnejších reality show na svete sa po rokoch vracia na slovenské obrazovky. Tentoraz v ..
31.10.2023
Od októbra 2023 na verejnoprávnej Jednotke môžeme sledovať už druhú sériu zábavného seriálu na podporu čítania ..
22.10.2023
Na Slovensko prichádza film Muž, ktorý stál v ceste. Je to dráma o mužovi, ktorý sa reálne postavil do cesty ..
14.10.2023
Videli ste film Sviňa? Tak teraz do kín prichádza jeho voľné pokračovanie s názvom Vojna policajtov. Za knižnou predlohou ..
6.10.2023
Tešíte sa na Pečie celé Slovensko? V nedeľu 1. októbra 2023 večer to na Jednotke RTVS konečne vypukne. Do tretej série ..
30.9.2023