Druhá séria koprodukčného seriálu Mária Terézia na obzore

Pamätáte sa ešte na unikátnu minisériu mapujúcu život jednej z najrešpektovanejších a najvýznamnejších panovníčok v celej Európe Márie Terézie?. Slovenská verejnoprávna televízia tento 2-dielny seriál uviedla ešte v roku 2017 počas vianočných sviatkov. Bližšie informácie o tomto skvelom počine sme uviedli aj na našom webe spustit.sk.

Teraz je na rade pokračovanie. Už prvé dva diely patrili medzi najväčšie a najnáročnejšie projekty RTVS, ktorá do nich zainvestovala milión eur. Projekt vtedy vznikal v koprodukcii 4 krajín: Slovenska, Maďarska, Česka a Rakúska. V prvej sérii sme mali možnosť vidieť Máriu Teréziu ako mladú panovníčku ešte stále plnú snov a entuziazmu v krajine, ktoré len sťažka prijíma ženu na tróne. Záver seriálu potom patril korunovácii Márie Terézie za uhorskú kráľovnú v Bratislave v Dóme svätého Martina.

Druhá séria nás privádza do obdobia niekoľkých mesiacov po korunovácii. Monarchia sa zmieta vo vojne a bojuje na viacerých frontoch a pomoc z Uhorska napriek ubezpečeniam stále neprichádza. Na dvore situáciu všetci len zľahčujú, manžel František sa venuje hlavne svojim obchodným aktivitám a jej najbližší priatelia akurát tak prepadli hraniu zakázaných hazardných hier. Mária Terézia je ponechaná osudu opustená v boji proti všetkým.

Ako sa hovorí, víťazný tím má ostať pokope aj na ďalší zápas, tak sa stalo aj v pokračovaní divácky veľmi populárnej prvej série. Réžia zostala v rukách RobertaDornhelma, scenár Mirke  Zlatníkovej, kamera Tomášovi Juríčkovi a kostýmy Jánovi Kocmanovi.

Natáčanie započne oficiálne v polovici mája. Prvá klapka druhej série však už padla druhého apríla. Prečo? Filmári potrebovali scenérie končiacej zimy a začínajúcej jari. Natáčalo sa teda už na českom zámku Jaroslavice a Vodnom mlyne Slup. Televízna premiéra na obrazovkách RTVS je plánovaná na tohtoročné vianočné sviatky.

Novinky zo sveta TV
Keď pred dvoma rokmi vstúpila RTVS koprodukčne do nákladného projektu Mária Terézia, tak na vianočnú rozprávku vtedy ..
26.5.2019
A pritom začiatok Majstrovstiev sveta vyzeral veľmi nádejne. Po výhre s Američanmi sme smolne prehrali s výbermi Fínska ..
20.5.2019
Je to tak, slovenská verejnoprávna televízia tento rok ostáva úplne bez Ligy majstrov a finále snov medzi FC ..
19.5.2019
Tak úvod domáceho šampionátu sa nesie na vlne neuveriteľných výkonov slovenskej reprezentácie. Veď kto ..
15.5.2019
Galavečer, finále, šou Najväčší Slovák vysielala  RTVS na Jednotke v stredu 1. mája. Na prvom mieste sa podľa ..
11.5.2019
RTVS bude domáce majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji prinášať na naše televízne obrazovky vo forme, aká u nás ešte ..
5.5.2019
Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji 2019 v Bratislave a Košiciach sa nezadržateľne blížia, slovenský národný tím má ..
28.4.2019
Pamätáte sa ešte na unikátnu minisériu mapujúcu život jednej z najrešpektovanejších a najvýznamnejších panovníčok ..
24.4.2019
Áno je to tak, organizátori domácich hokejových majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji, ktoré sa uskutočnia 10. až 26. ..
21.4.2019