Dokument „Everest – najťažšia cesta“ z koprodukcie RTVS získal prestížnu cenu

Dokument známeho slovenského režiséra Pavla Barabáša s názvom Everest – najťažšia cesta získal prestížnu cenu na najväčšom festivale horských filmov v Ázii, ktorý sa konal v Južnej Kórei – Uljumountain film festival (2.-11.4.2021). V rámci súťažnej sekcie bolo nominovaných celkom 30 filmov z celého sveta a odborná porota z nich ocenila celkom päť. „Náš“ dokument nakoniec získal cenu BestAlpinism&Climbing Film.

O filme

Najvyššia hora sveta Mount Everest sa dá zdolať najrôznejšími spôsobmi. Najstrmšou a najťažšou cestou je to cez juhozápadnú stenu. Práve jej prelezenie bolo dlhý čas najväčšou výzvou mnohých horolezcov a medzinárodných expedícií. Až sa to napokon podarilo v roku 1975 britskej výprave pozostávajúcej z 18 horolezcov a 40 šerpov za pomoci fixných lán a kyslíkových prístrojov. Za tento počin dostal dokonca najznámejší britský horolezec a vedúci výpravy ChrisBonington Rad britského impéria. Na otázku, či sa dá táto cesta zdolať aj alpskou cestou, rezolútne odpovedal, že absolútne nie, bez podpory výškových nosičov, fixných lán a kyslíkových masiek je to jednoducho šialenstvo… a ďalšia výzva bola na svete. Veľmi blízko k svetovej sláve mala v roku 1988 aj výprava štyroch slovenských horolezcov, ktorí v tom čase patrili medzi svetovú horolezeckú špičku. Mount Everest najťažšou cestou alpským štýlom napokon vyliezli, no v základnom tábore ich už čakali márne. Horolezci Dušan Becík, Peter Božík, Jaroslav Jaško a Jozef Just teda ako prví na svete zvládli alpským štýlom povestnú Boningtonovu cestu v juhozápadnej stene Everestu, pričom Just sa dostal až na hlavný vrchol (8848 m).Horolezci zahynuli presne 17. októbra 1988. Telá štyroch hrdinov sa dodnes nenašli. Vedúci výpravy, legendárny Ivan Fiala od tohto momentu skončil s lezením.

V dokumente sa predstavili ChrisBonington, Ivan Fiala, Peter Hámor, Peter Habeler, Marek Holeček, Milan Skladaný. Film z roku 2020 získal v minulom roku aj Cenu Poľského horolezeckého klubu – Moc Gór – na Festivale horských filmov v poľskom Zakopanom (27.8. – 30.8. 2020), či Grand Prix na Medzinárodnom horolezeckom filmovom festivale v Tepliciach nad Metují (27.8. – 30.8. 2020). A to nemusí byť ešte všetko, zanedlho sa totiž objaví aj na filmovom festivale v talianskom Trente (30.4.-9.5.2021). Držíme palce.

Novinky zo sveta TV
Rok sa s rokom zišiel a my opäť raz poznáme ďalších laureátov slovenských filmových cien Slnko v sieti. A tak ako ..
16.4.2026
Televízia Markíza po úspechu na svojej streamovacej platforme Voyo prináša na naše televízne obrazovky jeden z ..
12.4.2026
Televízny svet len nedávno zasiahla smutná správa. Vo veku 86 rokov nás navždy opustil ikonický Chuck Norris. Markíza sa ..
4.4.2026
Veľkonočné sviatky sú v televíznom svete tradične obdobím, kedy stanice vyťahujú veľké tromfy. Rok 2026 nebude ..
30.3.2026
Pražské Kongresové centrum sa lennedávno stalo dejiskom 33. ročníka prestížnych cien Český lev. Hoci ide o národné ..
19.3.2026
Ak máte pocit, že na slovenskej internetovej scéne absentuje poriadna dávka úprimnosti či drsnosti, JOJ na svojej ..
14.3.2026
Televízna stanica WAU po 9 rokoch opúšťa svet televíznych obrazoviek aby prepustila miesto novej. Privítajte JOJ Krimi. ..
9.3.2026
Na naše obrazovky opäť raz a znova mieri šou Ruža pre nevestu a to dokonca už vo svojej štvrtej sérii. Celé to vypukne v ..
25.2.2026
Milujem Slovensko má za sebou úspešnú premiéru na novej stanici a silvestrovský špeciál na JOJke prekonal všetky ..
19.2.2026
Fanúšikovia najoslavovanejšej tanečnej šou na Slovensku sa už určite nevedia dočkať. Let'sDance na Markíze je ozajstný ..
10.2.2026