Dokument „Everest – najťažšia cesta“ z koprodukcie RTVS získal prestížnu cenu

Dokument známeho slovenského režiséra Pavla Barabáša s názvom Everest – najťažšia cesta získal prestížnu cenu na najväčšom festivale horských filmov v Ázii, ktorý sa konal v Južnej Kórei – Uljumountain film festival (2.-11.4.2021). V rámci súťažnej sekcie bolo nominovaných celkom 30 filmov z celého sveta a odborná porota z nich ocenila celkom päť. „Náš“ dokument nakoniec získal cenu BestAlpinism&Climbing Film.

O filme

Najvyššia hora sveta Mount Everest sa dá zdolať najrôznejšími spôsobmi. Najstrmšou a najťažšou cestou je to cez juhozápadnú stenu. Práve jej prelezenie bolo dlhý čas najväčšou výzvou mnohých horolezcov a medzinárodných expedícií. Až sa to napokon podarilo v roku 1975 britskej výprave pozostávajúcej z 18 horolezcov a 40 šerpov za pomoci fixných lán a kyslíkových prístrojov. Za tento počin dostal dokonca najznámejší britský horolezec a vedúci výpravy ChrisBonington Rad britského impéria. Na otázku, či sa dá táto cesta zdolať aj alpskou cestou, rezolútne odpovedal, že absolútne nie, bez podpory výškových nosičov, fixných lán a kyslíkových masiek je to jednoducho šialenstvo… a ďalšia výzva bola na svete. Veľmi blízko k svetovej sláve mala v roku 1988 aj výprava štyroch slovenských horolezcov, ktorí v tom čase patrili medzi svetovú horolezeckú špičku. Mount Everest najťažšou cestou alpským štýlom napokon vyliezli, no v základnom tábore ich už čakali márne. Horolezci Dušan Becík, Peter Božík, Jaroslav Jaško a Jozef Just teda ako prví na svete zvládli alpským štýlom povestnú Boningtonovu cestu v juhozápadnej stene Everestu, pričom Just sa dostal až na hlavný vrchol (8848 m).Horolezci zahynuli presne 17. októbra 1988. Telá štyroch hrdinov sa dodnes nenašli. Vedúci výpravy, legendárny Ivan Fiala od tohto momentu skončil s lezením.

V dokumente sa predstavili ChrisBonington, Ivan Fiala, Peter Hámor, Peter Habeler, Marek Holeček, Milan Skladaný. Film z roku 2020 získal v minulom roku aj Cenu Poľského horolezeckého klubu – Moc Gór – na Festivale horských filmov v poľskom Zakopanom (27.8. – 30.8. 2020), či Grand Prix na Medzinárodnom horolezeckom filmovom festivale v Tepliciach nad Metují (27.8. – 30.8. 2020). A to nemusí byť ešte všetko, zanedlho sa totiž objaví aj na filmovom festivale v talianskom Trente (30.4.-9.5.2021). Držíme palce.

Novinky zo sveta TV
Je to tak, v poradí tretia televízna stanica z portfólia skupiny JOJ Group totiž začala vysielať už v apríli 2013. Za ..
25.4.2021
Dokument známeho slovenského režiséra Pavla Barabáša s názvom Everest – najťažšia cesta získal ..
18.4.2021
Talentová šou Česko Slovensko má talent opäť prichádza na naše obrazovky. Jeden z najúspešnejších formátov ..
11.4.2021
Veľká noc sa na obrazovkách RTVS a jeho hlavného kanálu Jednotka bude niesť v tradičnom šate. To znamená, že sa ..
1.4.2021
Veľká noc sa nezadržateľne blíži a bohužiaľ sa bude opäť veľmi podobať tej minuloročnej. To znamená, že ľudia ..
24.3.2021
Každý piatok na Dvojke (od 12.marca) budete mať možnosť vidieť skvelý televízny počin z dielne talianskej RAI a HBO ..
18.3.2021
Nová Perinbaba konečne v kinách? Tak hádam sa toho dočkáme a možno to bude aj o chvíľu v apríli (i keď ani tento ..
14.3.2021
Tak a je tu regulárny nástup jarnej televíznej sezóny. Kým Markíza začala zhurta a novinky nasadzuje hneď prvý marcový ..
6.3.2021
O tomto výpravnom a megadrahom slovenskom seriáli sme na našom webe priniesli už niekoľko zaujímavých článkov a ani ..
23.2.2021